Porady prawne

  • 2009-10-20

    W jaki sposób fundacja może wynagradzać jej księgowego, jeżeli jest on członkiem zarządu tej fundacji? Czy księgowy może wykonywać swą funkcję charytatywnie w stosunku do fundacji? Jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, czy może wystawiać faktury na fundację będąc w jej zarządzie? Ewentualne inne możliwe formy. To ostatnie pytanie ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-10-09

    Sąd wydał wyrok w którym zasądził zapłatę odszkodowania przez spółkę dla pracownika, który uległ wypadkowi w zakładzie pracy. Jednakże po wypadku pracownik ten się zwolnił. Czy poniesione przez spółkę wydatki na odszkodowanie dla byłego pracownika stanowią koszt podatkowy spółki ?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-09-28

    W roku 2008 spełnialiśmy wymogi małego podatnika (Sp.z oo), natomiast za ten rok przychody ze sprzedaży brutto o 200 tys.zł przekroczyły wymagany limit 800 tys. euro. Moje pytanie brzmi: Czy jestem małym podatnikiem od 01.01.2009 czy dopiero po uprawomocnieniu się ustawy z 05.03.2009, która w art.6 podaje , że dotyczy przychodów od ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-09-23

    Spółka z o.o. podwyższyła swoją wartość poprzez patent wniesiony aportem przez właściciela firmy. Wartość patentu wynosi 2 miliony złotych. Obecnie stanowi on wartość niematerialną i prawną spółki. Teraz nie jest używany, ale w przyszłości będzie wykorzystywany w działalności podmiotu. Pytanie dotyczy amortyzacji tego patentu. Od kiedy i ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-09-02

    Jestem dyrektorem w firmie usługowej, która ma siedzibę w jednej części kraju. Pracuję tam od poniedziałku do piątku /etat/. Na stałe mieszkam w drugiej części kraju. Firma wynajęła mieszkanie abym mógł normalnie funkcjonować kiedy przebywam w pracy. Ostatnio zauważyłem, że księgowa nie uznaje tego wydatku jako koszt uzyskania przychodu. ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-08-28

    Czy moja firma (sp. zoo)w której jestem wspólnikiem i powołanym członkiem zarządu ma prawo płacić i odliczać sobie poniesione wydatki na moje szkolenia lub studia?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-08-26

    Nabyłam nowe mieszkanie. W celu jego wyremontowania zawarłam umowę o dzieło z osobą nigdzie niezatrudnioną i nie prowadzącą działalności gospodarczej. Ja prowadzę działalność gospodarczą, jednakże lokal ten nie jest w żaden sposób związany z moją działalnością. Pytanie : kto powinien odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych od ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-08-25

    Chciałbym się dowiedzieć czegoś wiecej na temat zwolnienia z podatku dochodowego dla firm zagranicznych (EU) rozpoczynajacych dzialalność na terenie Polski. Z tego co wiem można było się ubiegać o dwa lata zwolnienia z podatku. Moje pytanie jest następujące: Czy ta ulga nadal obowiązuje i jakie są warunki ?
    sprawdź odpowiedź

Zadaj pytanie

Wzory pism

  • [PIT-6/6L]Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcju rolnej pobierz

  • [KRS- W6] Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - przedsiębiorstwo państwowe, jednostka badawczo-rozwojowa pobierz

  • NIP-3 Zgłoszenie identyfikacyjne, aktualizacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej pobierz

  • Z-05 Badanie popytu na pracę (2010) pobierz

więcej