Porady prawne

  • 2009-01-30

    Właściciel lokalu użytkowego we wspólnocie mieszkaniowej płaci zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej. Biuro rachunkowe, które go rozlicza, żąda rachunków od wspólnoty, aby zaksięgować wpłaty, jako koszt działalności. Gdy wspólnota wystawiła rachunek (mimo, iż nie ma obowiązku), biuro rachunkowe nie chce księgować kosztów, ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-01-23

    Prowadzimy pełną księgowość i chcielibyśmy odpisać wartość drobnych należności wynikającą z nieuregulowania przez kontrahentów pełnej wartości faktury. W księgach rachunkowych pozostają kwoty od 0,01 zł do kilku złotych np. 50. Na podstawie przepisów art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-12-29

    Jakie zasady księgowości obowiązują w spółce komandytowej, w której komandytariuszem jest spółka z o.o., a komplementariuszem osoby fizyczne? Jakie odzwierciedlenie mają działania spółki komandytowej w księgach rachunkowych spółki z o.o. oraz jak powinien być rozliczany podatek dochodowy w obu jednostkach (spółce z o.o. oraz spółce ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-12-09

    Czy i w jaki sposób firma będąca spółką z o. o. może wpłacić pieniądze na cel charytatywny? Na jakiej zasadzie, czy można jakoś to rozliczyć?
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-12-05

    Spółdzielnia mieszkaniowa odprowadza podatek dochodowy (CIT) od osób prawnych. Czy w grudniu należy wysłać podatek do 20 - go grudnia podwójnie tj. i za miesiąc listopad i grudzień?
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-11-17

    Witam, chcę założyć fundację, będę fundatorem i prezesem zarządu, fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą i pozyskiwała różnego rodzaju dotacje. Chciałbym zapytać jakie są comiesięczne opłaty w przypadku takiej fundacji, a także w jaki sposób mogę wypłacać wynagrodzenia - np. członkom zarządu i zatrudniać inne osoby ?
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-11-06

    Proszę podać w jakim miesiącu spółka z o.o. powinna zaksięgować tranzakcję sprzedaży nieruchomości. W październiku spółka wystawiła fakturę VAT na w/w nieruchomość na całą kwotę i otrzymała zaliczkę w wysokości 20% wartości tranzakcji. Pozostała część ma być zapłacona w miesiącu listopadzie po podpisaniu aktu notarialnego. W jakim ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2008-10-28

    Czy jeśli Stowarzyszenie ponosi typowe koszty reprezentacji, niezwiązane z działalnością statutową , to od nich opłaca podatek dochodowy od osób prawnych, mimo zwolnienia Stowarzyszenia na mocy art.17 ust.1 ustawy o podatku dochodowym.
    sprawdź odpowiedź

Zadaj pytanie

Wzory pism

  • KRS- WA Oddziały, terenowe jednostki organizacyjne - załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej pobierz

  • ZUS Rp-1R Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierz

  • ZUS ZIUA- Zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej pobierz

  • KRS- W21 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji, publicznych zakładów opieki zdrowotnej - organizacja pożytku publicznego (wniosek dotyczy wyłącznie organizacji pożytku publicznego, k pobierz

więcej