Pytanie

02.06.2009
Proszę o wyjaśnienie jak powinno być naliczone wynagrodzenie pracownikowi z nadgodziny? W regulaminie wynagradzania nie ma dodatkowych uregulowań ponad art.134 Kodeksu Pracy. Obowiązuje u nas system godzinowo - premiowy (premia uznaniowa) oraz dodatek stażowy. Czy dodatek za nadgodziny powinien obejmować tylko stawkę godzinową,czy powinien być liczony z premią i dodatkiem stażowym?

Do uzyskania pełnego dostępu konieczne jest logowanie.

Nie masz jeszcze konta?

Zadaj pytanie

Wzory pism

  • Pozew o ustalenie ojcostwa pobierz

  • INF-WZ Informacja o zmianach dotyczących spełnienia przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej albo zakłady aktywności zawodowej warunków określonych w art.28 i art.33 ust.1 i 3 ustawy pobierz

  • ZUS E-22 wniosek o wydanie legitymacji ubezpieczeniowej dla pracownika pobierz

  • Wniosek o przywrócenie uchybionego terminu pobierz

więcej