Porady prawne

  • 2010-02-02

    Jestem ojcem dziecka, które urodziło się w lipcu 2009 r. Czy w związku z powyższym przysługują mi dodatkowe dni wolne od pracy, czy tylko standartowo urlop okolicznosciowy w wymiarze 2 dni?
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-01-26

    Ile dni urlopu przysługuje osobie zatrudnionej na 3/4 etatu? Czy matka małego dziecka zatrudniona na 3/4 etatu może korzystać z prawa do dwóch dni opieki na dziecko?
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-01-18

    Czy w zakładzie pracy należy, aby pracownik zaplanował urlop na cały rok np. 2010r.? Czy ponadto rodzice powinni pisać (jedno z rodziców) oświadczenie:,, Planuje wziąć przysługujący mi urlop z tytułu opieki nad dzieckiem w roku 2010r.'' i oddać je do kadr do teczek?
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-01-12

    Czy osoba zatrudniona na umowę o pracę w danej firmie i będąca w ciąży może na urlopie macierzyńskim założyć dodatkowo własną działalność gospodarczą lub być wspólnikiem w spółce z.o.o. lub s.c.?
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-01-11

    Czy urlop ojcowski przysługuje na 7 dni roboczych, czy na kolejnych 7 dni (włączając sobotę i niedzielę)? Czy urlop można podzielić powiedzmy na 4 i 3 dni ?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-12-31

    W swoim zakładzie pracy dowiedziałam się, że dni zwolnienia na dziecko przysługują pracownikom dopiero po przepracowaniu 3 miesięcy zgodnie z regulaminem. Ja pracuję od 2 miesięcy. Mam umowę na czas określony na rok. Czy to oznacza, że nie mogę teraz skorzystać z tego prawa? Czy pracodawca może dowolnie uregulowac okres po jakim ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-12-24

    Wiem, że rodzicom przysługują w roku kalendarzowym 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Czy jeśli mój syn ma urodziny 10 stycznia (kończy 14 lat) wówczas mogę te dwa dni wykorzystać na początku stycznia- tj. 4 i 5 stycznia? Czy liczy się w tej sytuacji faktyczna data urodzin dziecka czy może liczy się rocznikowo?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-12-17

    Kobieta jest zatrudniona w zakładzie pracy na umowę o pracę na pełnym etacie i jest na okresie próbnym od 1 listopada do 15 stycznia, a teraz okazało się że jest w ciąży w 8 tygodniu, czyli pod koniec umowy będzie w 12 tygodniu. Czy zakład pracy możne jej nie przedłużyć umowy z tego powodu, że jest w ciąży nawet jeśli będzie na ...
    sprawdź odpowiedź

Zadaj pytanie

Prawo pracy

Wzory pism

  • Wniosek pracownika o przekazanie sprawy do sądu pracy pobierz

  • [PIT-Z] Informacja o wysokości dochodu (straty) z poza rozliczej działalności gospodarcze, prowadzonej przez podaników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym pobierz

  • Oświadczenie o uznaniu długu pobierz

  • [IFT-2/IFT-2R] Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pobierz

więcej