Porady prawne

  • 2012-10-28

    Jestem zatrudniony od 5 lat na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Czy pracodawca ma obowiązek sam udzielić mi dni wolnych na poszukiwanie pracy?
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-10-08

    Z art. 70 b ust. 2 pkt 2 wynika, że pracodawcy przysługuje zwrot kosztów kształcenia młodocianego ,,w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy'' w wysokości 240 zł. za każdy pełny miesiąc kształcenia. Czy ,,pełnym miesiącem kształcenia'' w rozumieniu ustawy, jest miesiąc, w którym z dołączonego do wniosku świadectwa pracy ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2010-01-19

    Chcę zatrudnić do pracy na 1/8 etatu osobę, która ukończyła 18lat, ale jeszcze się uczy - w tym roku zdaje maturę. Czy mogę zatrudnić ją przed ukończeniem matury i czy może to być umowa o pracę?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-10-27

    Ile wynosi aktualnie wynagrodzenie minimalne młodocianych uczniów?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-09-16

    Zgłosił się uczeń kl. III w wieku 18 lat o kontynuację nauki zawodu w moim zakładzie pracy. Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w poprzednim zakładzie pracy rozwiązał 31.08.2009 r. za porozumieniem stron, ze mną umowę chce kontynuować od 01/09/2009. Czy pomimo skończonych 18 lat mogę podpisać z nim umowę w celu przygotowania ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-09-14

    Mąż prowadzi firmę usługową X, ja firmę Y. Mąż posiada uprawnienia czeladnicze (szkoła zawodowa + liceum dla pracujących), ja z kolej jestem po studiach wyższych inżynierskich (zootechnik), podyplomowych (finanse i bankowość) oraz studium nauczycielskim. Moje pytanie brzmi : czy w związku z tym firma męża X , może przyjmować na praktyki ...
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-08-03

    Czy dziecko, które ukończyło 14 lat, może legalnie podjąć pracę na czas wakacji lub dorywczo w czasie wolnym od zajęć? Jeśli tak, to na jakich warunkach i jakie są formalności, które należy dopełnić?
    sprawdź odpowiedź

  • 2009-06-30

    Jaki urlop przysługuje młodocianemu zatrudnionemu na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego? Czy muszę udzielić mu urlopu w okresie wakacji?
    sprawdź odpowiedź

Zadaj pytanie

Prawo pracy

Wzory pism

  • [POG-5/C] Załącznik do deklaracji POG-5 dla podatku od gier pobierz

  • Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia pobierz

  • [KRS-WD] Partnerzy - załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców pobierz

  • Zaświadczenie o zużytym sprzęcie – wzór pobierz

więcej