Pytanie

29.04.2011
Firma wykonywała usługi, które zamawiający powierzył jej w trybie zamówienia publicznego. Całość zamówionych prac objęta była jedną umową, a ich realizacja polegała na cyklicznym wykonywaniu usług zamawianych odrębnymi zleceniami (łącznie było ich 5) w okresie obowiązywania umowy. Przy realizacji jednego z tych zleceń doszło do przekroczenia z winy wykonawcy ustalonego w umowie terminu wykonania, co skutkowało naliczeniem kary umownej. Kara ta wyniosła ok. 15% wartości konkretnego zlecenia, a w skali całego zamówienia (umowy) stanowiła ok. 3% wartości. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy wykonawca wystąpił do zamawiającego o wystawienie referencji potwierdzających ”należyte” wykonanie zamówienia. Referencje te potrzebne są wykonawcy do udokumentowania posiadania stosownego doświadczenia i stwierdzenia należytego wykonania usług wymaganych w innych postępowaniach przetargowych. Czy w tym przypadku zamawiający może takie referencje, z użyciem sformułowania „należycie wykonane” wystawić, czy też fakt zastosowania kary umownej (stosunkowo niedużej w skali całego zamówienia) taką możliwość wyklucza ? Czy pozytywne referencje w takim przypadku nie narażą wykonawcy na konsekwencje ze strony zamawiających wynikające z naruszenia przepisów art.24 pkt 2 ust.3 ustawy PZP

Do uzyskania pełnego dostępu konieczne jest logowanie.

Nie masz jeszcze konta?

Zadaj pytanie

Wzory pism

  • Decyzja o wymeldowaniu pobierz

  • Zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka pobierz

  • KRS-WK1 Uprawnieni do reprezentowania europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych - załącznik do wniosku o rejestrację lub o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców pobierz

  • ZUS S72b wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu pobierz

więcej